Počet výsledků: 10

Otevřít filtraci

Idiopatická rýma je jiný název pro vazomotorickou rýmu.

Idiopatický chronický kašel je chronický kašel, jehož příčinu se nedaří objasnit.

Idiopatický znamená „samostatně vzniklý“ nebo „vzniklý z neznámé příčiny“. Idiopatické onemocnění je tedy takové onemocnění, které vzniklo spontánně (takzvaně „samo od sebe“) nebo jeho původ není znám. Vývoj lékařství může příčiny některých nemocí postupně objasňovat. Viz také idiopatická plicní fibróza, idiopatické střevní záněty, idiopatický chronický kašel.

Idiopatické střevní záněty neboli IBD (zkratka pochází z anglického názvu inflammatory bowel disease) zahrnují skupinu zánětlivých onemocnění tlustého a tenkého střeva. Nejznámější z nich jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Viz také idiopatický, střeva, zánět. Terminologická poznámka: Pro idiopatické střevní záněty se používají rovněž označení nespecifické střevní záněty, chronické střevní záněty či chronická zánětlivá onemocnění střev.

Idiopatická plicní fibróza neboli IPF (zkratka pochází z anglického názvu idiopathic pulmonary fibrosis) je chronické progresivní onemocnění dýchacího systému, které je se vyznačuje postupným tuhnutím plicní tkáně a tvorbou jizev. Postiženo je plicní intersticium, tzn. vazivová tkáň vyplňující plíce (vně plicních sklípků a průdušinek). Plíce tak postupně tuhnou – a plicní sklípky, v nichž probíhá samotná výměna plynů při dýchání, ztrácejí svou funkci. Dýchání je obtížnější a množství kyslíku přestupujícího do krve se snižuje. S postupujícím onemocněním se tak postupně stále zhoršuje výměna kyslíku za oxid uhličitý z krve. Viz také idiopatický, plicní fibróza.

Senná rýma je alergická reakce na pyly (tedy zdaleka nejen na seno!), která se u alergického člověka spustí, když se pyl dostane do kontaktu se sliznicí úst, nosu, krku či do očí. Senná rýma se zhoršuje v období kvetení rostlin, na jejichž pyly je člověk alergický, zvláště pak za teplého, vlhkého a větrného počasí. Viz také alergická rýma, rýma.

Nealergická rýma je jiný název pro vazomotorickou rýmu. Viz také rýma.

Rýma, zánět nosní sliznice neboli rinitida je zánětlivé onemocnění nosní sliznice. Sliznici oslabenou nachlazením, výkyvy teplot, stavem ovzduší nebo stresem napadnou viry, případně později bakterie. Zánět způsobí zduření a překrvení sliznice, která pak omezuje průchodnost nosu a projevuje se výtokem, který může být vodnatý, hlenohnisavý nebo hnisavý. Rýmu může provázet kašel nebo další příznaky infekce horních dýchacích cest. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz rýma.

Alergická rýma je zánět nosní sliznice, který je obecně způsoben nějakým alergenem (např. pyl, prach, spóry plísní, roztoči apod.). Alergická rýma se projevuje výtokem z nosu, svěděním nosu, kýcháním, svěděním, pálením či slzením očí a svěděním v krku. Viz také alergie, rýma, senná rýma.

Vazomotorická rýma, nealergická rýma neboli idiopatická rýma je chronická rýma, která je charakterizována intermitentními (přicházejícími a odcházejícími) epizodami kýchání, vodnatým výtokem z nosu a překrvením nosní sliznice. Jedná se o přecitlivělou reakci na podněty, jako je příliš suché ovzduší, látky znečišťující ovzduší, horká nebo kořeněná jídla, alkohol, silné emoce a některé léky. Lidé s vazomotorickou rýmou mohou být citliví na jakékoli částice v ovzduší, včetně pylů, prachu, plísní nebo zvířecí srsti, i když na ně nemají alergii. Viz také rýma.

Zobrazeno 1 až 10 z 10

Počet výsledků